poniedziałek, 10 stycznia 2011

Recykling w architekturze krajobrazu

Recykling w architekturze krajobrazu

Niechciane przestrzenie miasta, opuszczone fabryki, wysypiska śmieci,  nieużytkowane linie kolejek miejskich stają się atrakcyjnym polem do popisu dla działań twórczych.  Rozpad staje się miejscem pobudzającym wyobraźnię, gdzie działania artystyczne przywracają niechciane przestrzenie miastu, przekształcając je w przestrzenie pożądane poprzez twórczy recykling. Redefiniują, reanimują, włączają na nowo w tkankę miasta poprzez nadanie nowych funkcji i nowej formy. W architekturze krajobrazu coraz częściej widoczne są działania polegające na recyklingu i rewitalizacji opuszczonych postindustrialnych przestrzeni czy przywracaniu miejsc zanieczyszczonych i zaniedbanych przez człowieka.

Naziemna kolejka miejska to pozostałość po przemysłowym charakterze dzielnicy w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Miała zostać rozebrana, jednak w wyniku presji mieszkańców i lokalnych społeczności został zatwierdzony projekt o rewitalizacji i przeznaczeniu jej pod użytek publiczny.  Projekt jest propozycją pracowni Field Operations (http://www.fieldoperations.net/) oraz studia Diller Scofidio + Renfro (http://www.dsrny.com/) ukończony i udostępniony mieszkańcom rok temu. Na miejscu opuszczonej linii kolejowej, została stworzona promenada o nowoczesnym charakterze z miejscami na koncerty, festiwale czy inne działania związane z kulturą. Dostęp do niej mają także niepełnosprawni, a mieszkańcy nowego Jorku przychodzą tutaj, żeby odpocząć.
www.archdaily.com / High Line New York

www.archdaily.com / High Line New York

www.archdaily.com / High Line New York


Projekt „Ogród Łapaczy” („Jardin des Capteurs”) z 1996 roku pomysłu Jean Paul Ganem (http://www.jpganem.com/) powstał na obszarze 100 hektarowego wysypiska śmieci w centrum Montrealu w Kanadzie. Wcześniej znajdował się tutaj kamieniołom, który z  czasem stał się miejscem wyrzucania śmieci przez mieszkańców. Projekt jest efektem pracy wolontariuszy oraz zatrudnionych robotników, którzy pomogli przekształcić istniejące wysypisko w ogród o wielobarwnej kompozycji z kwiatów na planie okręgów odwołujących się do indiańskiej tradycji plecionek tzw. łapaczy snów. Projekt najlepiej widoczny jest z lotu ptaka oraz pobliskiego pagórka. Jest to ucieleśnienie trzech podjeść do środowiska naturalnego: użytkowego, estetycznego oraz środowiskowego i społecznego, jak zaznacza Jean Paul Ganem.

Park Duisburg-Nord w Niemczech to projekt pracowni Latz + Partner (http://www.latzundpartner.de/) mieszczący się na 200 hektarach. Do połowy lat osiemdziesiątych produkowana była w hucie stal. Projekt powstał w latach 1990-1999 i zakładał zachowanie jak największej ilości istniejących terenów i budowli. Została wprowadzona roślinność, która za pomocą fitoremediacji oczyszcza zanieczyszczone gleby. Przestrzeń zyskała nowe funkcje - jest to miejsce, gdzie można wypoczywać, uprawiać sporty (ścianka wspinaczkowa, nurkowanie w starym gazometrze, skate park), zapoznać się z historią przemysłu wędrując ścieżką edukacyjną, brać udział w wydarzeniach kulturalnych, obejrzeć stare piece hutnicze, wejść na wieżę widokową czy pójść do restauracji. Nocą można udać się na spacer po terenach starej huty oświetlonych według koncepcji Jonathana Park.

www.archdaily.com

www.archdaily.com

Architekci krajobrazu coraz częściej zajmują się reanimacją przestrzeni wyłączonych z użytkowania miasta. Rozumieją, że zagadnienie odpadów w naszej kulturze i w naszych miastach stanowi temat i tworzywo dla twórczego recyklingu. Za pomocą nadania nowych znaczeń i nowej formy może przedłużyć istnienie poszczególnych, niechcianych miejsc,  przekształcając je w interesujące przestrzenie publiczne budujące tożsamość i wizerunek miast.


Bibliografia:
1.    http://www.fieldoperations.net/ (dostęp: 4.11.2010)
2.    http://www.jpganem.com/ (dostęp: 4.11.2010)
3.    http://www.dsrny.com/ (dostęp: 4.11.2010)
4.    http://www.latzundpartner.de/ (dostęp: 4.11.2010)



Autor:
Małgorzata Widaj














biuro@minimalstudio.pl

Brak komentarzy: